Sveikatos sistemos pertvarka kelia abejonių
2009 / Liepa / 24

Jeigu ekonomikos augimo laikotarpiu kalbėdami apie reformas svajojome, kad mus gydytų taip pat gerai kaip turtingose Vakarų šalyse, dabar kalbėdami apie persitvarkymą, mąstome, kaip mums išvengti rimtos katastrofos sveikatos sektoriuje artimiausiu metu.

Galima tikėtis pasipriešinimo

Visi puikiai supranta, kad pagerinti dabartinę situaciją sveikatos sistemoje didinant visuomeninį finansavimą ar pritraukiant papildomų privačių lėšų nerealu. Todėl bet kokie samprotavimai apie greitą sistemos pertvarką, siekiant, kad jau artimiausiu laiku mūsų sveikatos sistema būtų tokia pati kaip Vokietijoje ar Prancūzijoje, tėra iliuzija, ar savęs apgaudinėjimas, nes tam reikėtų skirti maždaug 10 kartų daugiau visuomeninių lėšų, tai yra daugiau nei visas dabartinis Lietuvos valstybės biudžetas. Reikia susitaikyti su mintimi, kad tik sparčiai augant visos šalies ekonomikai po 20-30 metų mes galėtume pasiekti Vakarų Europos šalyse esamą sveikatos sistemos lygį.

Sveikatos apsaugos ministerijos Lietuvos sveikatos sistemos pertvarkos metmenys sukurti, kaip sistemos administratorių mėginimas reformuoti sveikatos sistemą iš viršaus. Kadangi tokių mėginimų, daugiau ar mažiau radikalesnių, buvo nemažai ir anksčiau, tad tikėtinas šios reformos rezultatas pakankamai aiškus. Todėl reikia aiškiai įvardinti, kokios buvo ir yra pagrindinės sveikatos reformos nesėkmių priežastys ir kodėl toks pats likimas, tikėtina, laukia ir naujųjų pasiūlymų.

Plačiau: Lietuvos sveikata penktadienis, 24 Liepos 2009