Apie sveikatos priežiūros sistemos pertvarką
2009 / Liepa / 25

Apie sveikatos priežiūros sistemos pertvarką kalbame su M.Romerio universiteto docentu Gediminu Černiausku.

- Kokios galimybės reformuoti sveikatos priežiūros sistemą administraciniais metodais, iš viršaus?

- Sveikatos apsaugos ministerija, Seimas ir Vyriausybė turi galių per teisės aktų pakeitimus inicijuoti pokyčius sveikatos sistemoje. Bet procesas labai sudėtingas, kadangi viską reikia daryti kompleksiškai - keisti įstatymus, parengti žmones, tartis su medikais ir pacientais. Galų gale reikia papildomų išteklių, pavyzdžiui išeitinėms pašalpoms.  

Bet man atrodo, kad mes kartais šiek tiek per daug sureikšminame valstybės vaidmenį sveikatos sistemoje. Ar ministras gydytojas ar ne, jis žmonių negydo. Gydo gydytojas, o prižiūri slaugytojos. Ir žmonių sveikatos gerėjimas priklauso ne vien nuo ligoninių skaičiaus, o labiau priklauso nuo gydytojų ir kito personalo darbo kokybės. Būtent todėl reikia siekti aukštesnės specialistų kvalifikacijos, kokybiškesnio darbo ir tai, mano manymu, yra reikšmingesni faktoriai žmonių sveikatai, negu kokių nors dviejų ligoninių prijungimas ar atskyrimas.

Atlikdami tik sistemos struktūrinius pakeitimus, galbūt šiek tiek sumažinsime išlaidas. Bet nerealu tikėtis, kad tuo reikšmingai paveiksime žmonių sveikatą, nes tarp ligoninių sujungimo ir sveikatos rodiklių nėra vienareikšmiško ryšio.

Plačiau: Lietuvos sveikata, penktadienis, 24 liepos 2009