Iš reformos daromas šou
2010 / Vasaris / 18

Pavasario sesijos pradžioje Seimo opozicija žada pristatyti alternatyviąją Vyriausybės programą. Paskelbta, kad prieinama sveikatos apsauga bus vienu pagrindinių jos akcentų. Apie tai, kaip opozicija tvarkytų sveikatos priežiūros sistemą, kalbame su vienu programos rengėjų Mykolo Romerio universiteto docentu Gediminu Černiausku. Jo manymu, dabartinėje sveikatos politikoje daugiau triukšmingos reklamos, nei pamatuotų sprendimų.

- Kokią vietą alternatyvioje programoje užims sveikatos apsaugos klausimai?
- Viena Lietuvos problemų yra ta, kad mes per menkai vertiname visus socialinius sektorius. Pagal mūsų išsivystymo lygį lyg ir objektyviai socialiniams sektoriams negalime skirti pakankamai dėmesio. Bet kita vertus, sveikata ir švietimas dar suprantamos kaip vien asmeninio vartojimo sritys. Iš tikrųjų jos yra ir bendros gerovės dalykas. Tai yra investicijos, prisidedančios prie ilgalaikės šalies plėtros. Deja, mes investicijas suprantame tik kaip namo ar kokio fabriko pastatymą, o ne kaip žmogiško potencialo kūrimą. Socialdemokratai ir bando parodyti, kad sveikata yra ne vien tai, kieno sąskaita galima taupyti, bet yra vienas rimčiausių šiuolaikinės visuomenės ramsčių.  
Ir iki ekonominės krizės visos partijos piktnaudžiavo nelabai suvokiamu pesimizmu, net inkštimu, esą viskas blogai, užuot ieškojus galimybių, ką pozityvaus sukurti.

Mes šioje programoje įvardijame ir kai kurias galimybes. Pavyzdžiui, skirdama šiek tiek daugiau dėmesio kovai su mirtimis keliuose, Lietuva pasiekė puikių rezultatų – per dvejus metus du kartus sumažintas mirčių skaičius. Bet avaringumo mažinimo srityje – dar didžiuliai rezervai. Šį darbą būtina tęsti, nes šiandien Lietuvoje keturis kartus dažniau mirštama nuo išorinių mirties priežasčių, negu Europos Sąjungoje, ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl mūsų gyvenimo trukmė yra mažesnė, nei senosiose Europos valstybėse. Tokių pavyzdžių yra daugiau. Mes manome, kad realių, kartais labai paprastų problemų ieškojimas ir sprendimas, gali duoti teigiamų rezultatų. 

Plačiau: Iš reformos daromas šou. Interviu. Lietuvos sveikata, 2010 m. vasario 11-17 d., Nr. 6 (845)